Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/gorgij/public_html/wp-content/themes/my-sahifa/functions/theme-functions.php on line 1966

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/gorgij/public_html/wp-content/themes/my-sahifa/functions/theme-functions.php:1966) in /home/gorgij/public_html/wp-includes/feed-rss2.php on line 8
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مولانا گرگیج http://gorgij.net امام جمعه اهل سنت آزاد شهر و مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش Fri, 03 Jan 2020 17:47:40 +0000 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.5.31 شهادت سردار سلیمانی ضایعه بزرگی برای کشور بود http://gorgij.net/?p=3113 http://gorgij.net/?p=3113#respond Fri, 03 Jan 2020 17:47:40 +0000 http://gorgij.net/?p=3113 مولانا محمدحسین گرگیج با اشاره به شهادت سردار سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط جنگنده های امریکایی ضمن محکوم کردن آن، این مصیبت بزرگ را به مسئولین بلند پایه نظام و ملت شریف ایران تسلیت گفتند. به گزارش واحد خبر دفتر امام جمعه اهل سنت آزادشهر، ایشان در بخشی از مراسم امروز ...

The post شهادت سردار سلیمانی ضایعه بزرگی برای کشور بود appeared first on پایگاه اطلاع رسانی دفتر مولانا گرگیج.

]]>

مولانا محمدحسین گرگیج با اشاره به شهادت سردار سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط جنگنده های امریکایی ضمن محکوم کردن آن، این مصیبت بزرگ را به مسئولین بلند پایه نظام و ملت شریف ایران تسلیت گفتند.photo_۲۰۲۰-۰۱-۰۳_۱۸-۱۱-۱۲

به گزارش واحد خبر دفتر امام جمعه اهل سنت آزادشهر، ایشان در بخشی از مراسم امروز نمازجمعه ( 13 دی 98) شهرستان آزادشهر ضمن محکومیت ترور سردار سلیمانی در سحرگاه امروز اظهار داشتند: خبر ناگواری که صبح امروز به ما رسید از دست دادن و شهادت سردار سلیمانی توسط جنگنده های امریکایی بود که این مسئله، ضایعه و مصیبت بزرگی برای کشور و ملت ایران می باشد.

عالم برجسته اهل سنت کشور ضمن اظهار همدردی با مسئولین کشوری و بازماندگان افزودند: این مصیبت بزرگ را به مسئولان ارشد نظام، خانواده آن مرحوم، دوستان و یاران ایشان و علی الخصوص به ملت عزیز ایران تسلیت عرض می کنم و از خداوند متعال خواستاریم این ضایعه را بر ما آسان گرداند و به ما نعم البدل عنایت فرماید.

*وحدت و اخوت اسلامی و دوری از تفرقه از تأکیدات مهم دین مبین اسلام است

مولانا گرگیج در ابتدای مراسم نماز جمعه با تأکید بر اتحاد و انسجام اسلامی بیان داشتند: وحدت و اخوّت اسلامی و دوری از تفرقه یکی از دستورات دین مبین اسلام است که باید مسلمانان با یکدیگر متحد باشند و از اختلاف بپرهیزند و این مسئله یکی از اصول اساسی اسلام به شمار می‌رود.

خطیب جمعه اهل سنت آزادشهر تأکید کردند: تقوا و پرهیزگاری و اتحاد و انسجام، دو نیروی قوی مسلمانان به شمار می‌روند که سبب سرافرازی و عظمت آنان می شوند؛ تا زمانی که وحدت و انسجام  بین مسلمانان حاکم بود بر همه چیز مسلط بودند؛ در زمان ظهور اسلام با وجود جمعیت اندک مسلمان به سبب اتحاد آنان، کل کره خاکی را دین اسلام فرا گرفت؛ تا زمانی که دل ما، عمل ما و وجود ما، پیرو سنت پیامبر (ص) و سیره خلفای راشدین (رض) باشد پیروز و کامیاب خواهیم شد.

عضو مجمع فقهی اهل سنت کشور با بیان این که “وحدت و انسجام یک شعار بین المللی است” گفتند: هر قوم و سیاست مداری، واژه اتحاد و انسجام را یدک می کشد وهمه بر وحدت گرایی اتفاق نظر دارند؛ اما عملاً نژادپرستانه عمل می کنند و یا این که روی یک مذهب مانور می دهند و بر همان یک مذهب و قوم پافشاری دارند و دیگران را نفی می کنند صرفا برای این که فقط خودشان بر همه حکومت کنند اما این گروه قطعاً شکست می خورند.

ایشان افزودند: وحدت اصلی، وحدت عملی است؛ وحدتی که در آن تبعیض و سلیقه حاکم نباشد، قوم گرایی، مذهب گرایی و انحصار طلبی قابل پذیرش نیست؛ تجربه نشان داده است که اگر به حقوق یکدیگر احترام بگذاریم پیروز خواهیم بود در غیر این صورت پیروزی ما مقطعی خواهد بود؛ ما همواره انسانیت و اسلام را تبلیغ نماییم و از ترویج یک قوم و مذهب خاصی اجتناب کنیم و عملکردمان بدون تنگ‌نظری و نژاد پرستی و اِعمال سلیقه باشد.

مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش ضمن اظهار تأسف از بروز اختلافات و درگیری ها در کشورهای اسلامی تصریح کردند: امروز جهان اسلام  به مصیبت بزرگ تفرقه دچار شده است و کشورهای غربی با ایجاد اختلاف بین مسلمانان و به جان هم انداختن آنان، سرمایه کشورهای اسلامی را چپاول و کشورهای خود را آباد ساختند اما ما به جان یکدیگر افتاده ایم و همدیگر را تخریب می کنیم و می کُشیم و از گرسنگی تلف شده ایم.

مولانا گرگیج در پایان این بخش خاطرنشان ساختند: در حالی که مسلمانان، شهروندان یک کشور هستند به جان یکدیگر افتاده اند که این مصیبت بزرگی به شمار می رود؛ در یک شهر گروهی از مسلمانان از یک طرف درگیر می شوند و گروهی دیگر در پاسخ از آن سمت می کُشند و به آن افتخار هم می کنند؛ اختلاف و درگیری بین مذاهب و اقوام، اعتیاد و ابتذال سبب هلاکت ما خواهد شد.

* درگذشت مولانا نظرمحمد زعیمی مصیبت بزرگی برای علماء و اهل سنت کشور بود

امام جمعه اهل سنت آزادشهر در ادامه ی سخنان شان به درگذشت مفتی نظر محمد زعیمی که شب گذشته بر اثر سانحه رانندگی جان خود را از دست دادند اشاره کردند و خاطرنشان ساختند: مولانا نظر محمد زعیمی از شاگردان مولانا سلیم الله خان (رحمه الله) که یکی از استادان بنده هم بود می باشد و عضو ارشد مجمع فقهی اهل سنت ایران بود که متأسفانه روز گذشته بر اثر سانحه رانندگی در مسیر سراوان جان به جان آفرین تسلیم گفتند.

مولانا گرگیج افزودند: ایشان یکی از دوستان نزدیک بنده بودند که درگذشت ایشان مصیبت بزرگی برای بلوچستان و اهل سنت ایران بود؛ لذا این ضایعه را به علمای بلوچستان و علمای جهان اسلام تسلیت عرض می کنم.

استاد تفسیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش در ادامه درگذشت فرزند مفتی محمد قاسم قاسمی مفتی برجسته اهل سنت کشور را به ایشان و سایر بازماندگان تسلیت گفتند و برای فرزندشان علوّ درجات و مغفرت را از درگاه خداوند متعال خواستار شدند.

* قطع درختان جنایت محسوب می شود

عالم برجسته اهل سنت کشور در پایان سخنان امروز خود با انتقاد از قطع درختان خاطرنشان ساختند: متاسفانه این روزها باخبر می شویم داخل جنگل ها درختان انجیر و سایر درختان ارزشمند را برای به دست آوردن پول اندک قطع می کنند، قطع درختان جنایت محسوب می شود از این رو توصیه بنده این است که به جای قطع آنان، درخت کاری داشته باشیم و در حفظ و صیانت محیط زیست همت گماریم.

The post شهادت سردار سلیمانی ضایعه بزرگی برای کشور بود appeared first on پایگاه اطلاع رسانی دفتر مولانا گرگیج.

]]>
http://gorgij.net/?feed=rss2&p=3113 0
مصرف مشروبات الکی و موادمخدر موجب زوال عقل می‎شوند http://gorgij.net/?p=3110 http://gorgij.net/?p=3110#respond Sun, 29 Dec 2019 22:49:05 +0000 http://gorgij.net/?p=3110 شیخ التفسیر مولانا محمد حسین گرگیج، عقل و تدبر را از امتیازات برتر بشر نسبت به سایر حیوانات دانستند و زوال آن و نقصان دنیوی و معنوی را در مصرف مشروبات الکلی، مواد مخدر و افیونی و قمار بازی عنوان کردند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه اهل سنت آزادشهر، ایشان پس از ...

The post مصرف مشروبات الکی و موادمخدر موجب زوال عقل می‎شوند appeared first on پایگاه اطلاع رسانی دفتر مولانا گرگیج.

]]>

شیخ التفسیر مولانا محمد حسین گرگیج، عقل و تدبر را از امتیازات برتر بشر نسبت به سایر حیوانات دانستند و زوال آن و نقصان دنیوی و معنوی را در مصرف مشروبات الکلی، مواد مخدر و افیونی و قمار بازی عنوان کردند.photo_۲۰۱۹-۱۲-۲۸_۰۹-۳۸-۰۲

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه اهل سنت آزادشهر، ایشان پس از تلاوت آیات 90 و 91 سوره مائده «یأیها الذین آمنوا إنما الخمر و المیسر و الأنصاب و الأزلام رجس من عمل الشیطان فاجتنبوه لعلکم تفلحون، إنما یرید الشیطان أن یوقع بینکم العداوة و البغضاء فی الخمر و المیسر و یصدکم عن ذکرالله و عن الصلوة فهل أنتم منتهون» اظهار داشتند: امتیاز برتر بشر نسبت به سایر موجودات، داشتن عقل و فکر و تدبر است و برخلاف سایر حیوانات که غیر ذوی‎العقول هستند عقل ندارند اما شعور دارند؛ سبب برتری انسان، عقل، شعور، فکر و منطق و سخنوری اوست لذا قرآن دستور داده‎است عقل خود را حفظ کنید؛ انسان با داشتن عقل و حافظه، گذشته را به‎خاطر می‎سپارد و برای آینده برنامه ‎ریزی می‎کند.

عالم سرشناس اهل سنت کشور با بیان این که “شراب اُم‎الخبائث است” تصریح کردند: مصرف مشروبات الکی، موادمخدر وافیونی موجب زوال عقل می‎شوند که خداوند انسان ها را از آنان برحذر داشته‎است، شخصی‌‎که مبتلا به مصرف مشروبات الکلی است عقل و هوش خود را از دست داده و مدهوش می شود.

ایشان با اشاره به مراحل تدریجی تحریم مصرف شراب از جانب الله متعال گفتند: در آغاز ظهور اسلام، شراب‎خواری رایج بود و هنگامی‎که قرآن نازل می‎شد در چهار مرحله به‎صورت تدریجی مشروبات الکلی در آن عصر حرام اعلان گردید؛ در مرحله اول ابتدا خداوند در سوره نحل آیه 67 فرمودند که میوه‎های درختان خرما و انگور را در اختیار شما قرار داده‎ام و شما از دو طریق مواد غذایی (رزق نیکو) و مُسکرات (مشروبات الکلی) از آنان استفاده می‎کنید.

مولانا گرگیج افزودند: در مرحله دوم تحریم شراب، در آیه 219 سوره بقره خداوند خطاب به پیامبر (ص) می‎فرمایند که از تو درباره شراب و قمار پرس و جو می کنند و شما در پاسخ بگو که ضرر شراب و قماربازی بیشتر از منفعت شان است؛ در آن زمان برخی افراد ازطریق شراب و قمار کسب و کار می‎کردند که خداوند فرمودند ضرر این دو بیشتر از سودشان می باشد و امروزه هم تمام مردم دنیا به مضرات و آسیب های مشروبات الکلی پی برده اند و حتی غربی‎ها هم به آن اذعان دارند.

عضو مجمع فقهی اهل سنت کشور ادامه دادند: در مرحله سوم، خداوند متعال در آیه 43 سوره نساء بیان کرد که تا نماز عشاء کسی حق نوشیدن شراب و دیگر مُسکرات را ندارد و اگر پس از عشاء هم نوشیدید پس به گونه ای مصرف کند که تا نماز صبح حالت مدهوشی و مستی وی تمام شود و مرحله چهارم و نهایی همین آیات 90 و 91 سوره مائده بودند که خداوند متعال به طور قطعی و صریح آن را تحریم کرد.

مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش تأکید کردند: نوشیدن مشروبات الکلی، قماربازی، خرافه پرستی، رمالی و جادوگری حرام هستند و خداوند فرموده ‎است از این اعمال اجتناب کنید تا کامیاب شوید زیرا دو ضرر دنیوی یعنی ایجاد کدورت و درگیری و دو نقصان معنوی غفلت از یاد خداوند و ترک نماز را به دنبال دارد.

مولانا گرگیج با اشاره به روایتی از مسند امام احمد (رحمه الله) در خصوص مشروبات الکلی بیان داشتند: شراب، مصرف کننده شراب، ساقی شراب در جمع، فروشنده، خریدار، سازنده شراب، شخصی ‎که برای او شراب ساخته می‎شود، حامل شراب و فردی ‎که برای او حمل می‎شود، شخصی که تجارت شراب دارد جزو ده نفری هستند که از سوی خداوند لعن شده اند.

خطیب جمعه اهل سنت آزادشهر در خاتمه بیانات شان در خصوص مضرات شراب خاطرنشان ساختند: مشکلات جسمی؛ اخلاقی؛ اجتماعی و ضرر اقتصادی از مضرات مصرف مشروبات الکلی و قمار بازی به شمار می روند؛ لذا به جوانان توصیه می‎شود از این مسایل اجتناب کنند تا سلامت شخصی و اجتماعی شان خدشه دار نشود.

The post مصرف مشروبات الکی و موادمخدر موجب زوال عقل می‎شوند appeared first on پایگاه اطلاع رسانی دفتر مولانا گرگیج.

]]>
http://gorgij.net/?feed=rss2&p=3110 0
امام جمعه متعلق به یک قشر و جامعه نیست http://gorgij.net/?p=3106 http://gorgij.net/?p=3106#respond Fri, 20 Dec 2019 19:54:39 +0000 http://gorgij.net/?p=3106 مولانا محمدحسین گرگیج با بیان این که ” یک امام جمعه باید فراقومی، فرامذهبی، فراجناحی و فرا کشوری باشد” تزکیه، بیان اخلاق اسلامی، موضع گیری در مقابل اهانت به مقدسات، تبیین عقاید مذهبی و دفاع از حقوق مردم را از مهمترین وظایف خطبا و علماء دانستند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر شیخ التفسیر مولانا ...

The post امام جمعه متعلق به یک قشر و جامعه نیست appeared first on پایگاه اطلاع رسانی دفتر مولانا گرگیج.

]]>

مولانا محمدحسین گرگیج با بیان این که ” یک امام جمعه باید فراقومی، فرامذهبی، فراجناحی و فرا کشوری باشد” تزکیه، بیان اخلاق اسلامی، موضع گیری در مقابل اهانت به مقدسات، تبیین عقاید مذهبی و دفاع از حقوق مردم را از مهمترین وظایف خطبا و علماء دانستند.photo_2019-12-20_20-24-28

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر شیخ التفسیر مولانا گرگیج، ایشان در خطبه های این هفته (29 آذر 98) گفتند: وظیفه تمامی امامان جمعه و خطبا، تزکیه، ارشاد نفس و بیان اخلاق اسلامی و سیره نبوی (ص) می باشد، مقدسات هر مذهب و مسلکی برای شان محترم هستند لذا در صورت مشاهده اهانت و تعرض به مقدسات هیچ گونه اغماضی نداریم و در مقابلش موضع گیری می کنیم.

امام جمعه اهل سنت آزادشهر در خصوص موضع علمای اهل سنت در خصوص اهانت به مقدسات اهل سنت تصریح کردند: اهانت به پیامبر (ص)، اهل بیت و اولادشان، اصحاب (رض) و عقاید مذهبی مان قطعا با موضع گیری علما مواجه خواهد شد، برخی باورهای مذهبی مختص اهل سنت هستند از این رو این سخنان را بیان می کنم که برخی اوقات مشاهده می شود از تریبون نمازجمعه در خصوص عقاید خودمان سخن می گوییم اما برداشت کلی از آن می شود.

مولانا گرگیج بیان داشتند: نذر غیر الله را جایز نمی دانیم زیرا در کتب بحر الرائق پیش از باب اعتکاف، شامی، تفسیر عزیزی، کابلی و نیشابوری این مسئله ذکر شده است و ما به طور خصوص برای شهروندان اهل سنت آن را تشریح می کنیم.

استاد تفسیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش افزودند: خوردن نذر غیرالله در مذهب ما نه برای فقیر و نه برای ثروتمندان جایزاست و اگر در سایر مذاهب این مسئله جایز است به ما مربوط نمی شود، در ماه مبارک رمضان، نماز تراویح در مذهب ما سنت مؤکده به شمار می رود و فقط خواندن نماز و تلاوت قرآن است ولی در مذهب اهل تشیع چنین باوری نیست، پس هیچ سُنی حق ندارد بیان کند که در نماز تراویح ما چهل نفر از برادران شیعه شرکت کردند و فیلمبرداری و پخش کند چون برای آنان نیز دردسرساز می شود و ما هم هرگز اجازه نداریم این موضوع (نماز تراویح) را برای سایر مذاهب تبلیغ کنیم زیرا باور خصوصی ما محسوب می شود.

ایشان در ادامه تأکید کردند: در مذهب ما سینه زنی و پیاده روی بر سر مزار بزرگان جایز نیست پس این بدین معنا نیست که در مذهب اهل تشیع این مسایل ناجایز است و ما آنان را نقد می کنیم، درخواست ما این بود اگر شخصی از اهل سنت با شما در این راستا همگام شد آن را به حساب عقیده کل جامعه اهل سنت نگذارید.

عالم سرشناس اهل سنت کشور با بیان این که “عقاید ما مختص خودمان است” خاطرنشان ساختند: بارها در برخی کتب ویژه اهل سنت ذکر شده که ممکن است در آن ها عقایدی بیان شود که با باورهای برادران شیعه ما همخوانی نداشته باشد پس به مصنف نگویند که چرا چنین کتابی منتشر کرده ای؟! زیرا آن کتاب فقهی ویژه اهل سنت می باشد و با عقاید سایر مذاهب کاری ندارد.

مولانا گرگیج در ادامه ی تبیین وظایف ائمه جمعه، دفاع از حقوق مردم را یکی دیگر از وظایف آنان برشمردند و گفتند: مسئله بعدی که قابل توجه است موضوع دفاع از حقوق مردم است، ما ظلم در حق هیچ انسانی را نمی پذیریم هرچند که کمونیست باشد و اعتقادی به خدا، دین، پیامبر و آخرت نداشته ‎باشد زیرا ظلم حرام است و جایز نیست.

ایشان افزودند: یک امام جمعه متعلق به یک استان، کشور و قشر نیست بلکه متعلق به همه می باشد، در نیجریه به شیخ زکزاکی ظلم می‎شود ما در حالی که از اعمال وی آگاهی نداریم که در مقابل حکومت خود چه کرده است؟! اما پس از نمازجمعه در حمایت از ایشان تظاهرات می‎کنیم چون بر این باوریم بر او ظلم شده است که باید مطالبات و صدایش شنیده شود و حکومت با وی با اسارت و ضرب و شتم برخورد نکند.

مولانا گرگیج همچنین با اشاره به نقض حقوق مسلمانان در سایر نقاط دنیا اظهار داشتند: این ‎روزها در هندوستان مسلمانان تظاهرات کرده‎اند و حقشان هم هست؛ زیرا که حکومت می‎خواست قانونی را اِعمال کند که به سود مسلمانان نبود اما دیوان عالی قضایی هندوستان رأی را به نفع مسلمانان صادر کرد.

عضو مجمع فقهی اهل سنت کشور با تأکید بر این که “علما باید فراقومی و فرامنطقه‎ای و فراجناحی و فراکشوری باشند” خاطرنشان ساختند: اگر در میانمار و ترکستان شرقی در چین و سایر نقاط دنیا در حق مسلمانان ظلم و اجحاف ‎شود خطبا و ائمه جمعه باید از آنان دفاع کنند، موارد مذکور جزو وظایف علما و امامان جمعه هستند که اگر در هر نقطه ای از دنیا ظلمی ‎شود باید تذکر دهند و این در واقع دفاع از حقوق انسانیت و بشر است.

ایشان همچنین بیان دغدغه ها و مشکلات عمومی را از دیگر وظایف علما و ائمه جمعه بیان کردند و ابراز داشتند: یکی دیگر از وظایف امام جمعه بیان دغدغه عمومی است که اگر در کشور تورم، گرانی، فقر و سایر مشکلات پدید آمد آن را بیان کند و به مسئولین گوشزد کنند که درصدد چاره اندیشی و رفع مشکلات مردم باشند.

*مسئولیت سایت رسمی و کانالهای فضای مجازی بنده با خودم می باشد

مولانا گرگیج در بخش دیگری از سخنان شان با اشاره به مدیریت سایت و کانال های رسمی خود در فضای مجازی، خودشان را در قبال نشر مطالب، مسئول و پاسخگو دانستند و گفتند: مدیریت سایت رسمی بنده و کانال‎های فضای مجازی با خود من هستند و مسئولیت آن فقط بر عهده خودم می باشد و هرچه در آن منتشر شد مسئولیتش را می پذیرم و پاسخگو هستم اما مشروط بر این که دوستان هنگام پرسیدن و خواستن دلیل حرف هایم از من، سخنانم را قطع و بریده ارائه ندهند.

عالم برجسته اهل سنت کشور افزودند: زمانی که در سایت و کانال بنده مطلبی منتشر شود مسئول آن مطالب خودم هستم و دوستان با همان کیفیت از بنده علت سخنانم را بپرسند، اگر بنده این سایت و کانال را بستم و به گردانندگان آن دستور دادم دیگر حق انتشار مطلب را ندارند هر شخصی که در فضا سخنانم را منتشر کرد مسئولیتش را نخواهم پذیرفت.

خطیب جمعه اهل سنت آزادشهر تأکید کردند: از دوستان تقاضا دارم در خصوص سایت و کانال بنده مزاحم دیگران نشوند و عوامل و گردانندگان سایت بنده را به خاطر انتشار مطالب زیر سوال نبرند بلکه مستقیم با خودم صحبت کنند و از بنده در خصوص سخنانم بپرسند و در مورد مطالب منتشر شده و در خصوص عقایدم پاسخ خواهم داد و می ایستم و مطالب منتشر شده در سایت به هیچ شخص دیگری ربطی ندارد که پاسخگوی سخنان من باشد.

مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش در ادامه گفتند: در صورتی که این سایت وکانال رسمی بنده بسته شود و از دیگر کانال‌‎های خبری سخنان بنده با هر کیفیتی منتشر شد مسئولیتی در قبال این نشریات قبول نمی‎کنم و فقط مسئولیت سایت رسمی ام را می پذیرم و پاسخگو خواهم بود.

عالم برجسته اهل سنت کشور در پایان سخنان شان با اشاره به رقابت های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی به کاندیداهای انتخاباتی توصیه کردند که کمالات خود را بیان کنند و از وعده های دروغ بپرهیزند و هرگز کاندیداهای دیگر را تخریب نکنند.

The post امام جمعه متعلق به یک قشر و جامعه نیست appeared first on پایگاه اطلاع رسانی دفتر مولانا گرگیج.

]]>
http://gorgij.net/?feed=rss2&p=3106 0
پیام تسلیت مولانا گرگیج به دنبال حادثه انفجار تالار عروسی در سقز کردستان http://gorgij.net/?p=3103 http://gorgij.net/?p=3103#respond Fri, 06 Dec 2019 21:11:35 +0000 http://gorgij.net/?p=3103 مولانا محمدحسین گرگیج با انتشار پیامی حادثه جان باختن و مجروح شدن تعدای از هم وطنان کُرد بر اثر انفجار کپسول گاز مایع و آتش سوزی شامگاه پنجشنبه در یک تالار عروسی نزدیک شهر سقز در استان كردستان را تسلیت گفتند. 🔻 به گزارش پایگاه خبری دفتر شیخ التفسیر مولانا گرگیج، متن این پیام بدین ...

The post پیام تسلیت مولانا گرگیج به دنبال حادثه انفجار تالار عروسی در سقز کردستان appeared first on پایگاه اطلاع رسانی دفتر مولانا گرگیج.

]]>

مولانا محمدحسین گرگیج با انتشار پیامی حادثه جان باختن و مجروح شدن تعدای از هم وطنان کُرد بر اثر انفجار کپسول گاز مایع و آتش سوزی شامگاه پنجشنبه در یک تالار عروسی نزدیک شهر سقز در استان كردستان را تسلیت گفتند.B2C2513C-B433-434E-BCE4-A54D5D8CF416

🔻 به گزارش پایگاه خبری دفتر شیخ التفسیر مولانا گرگیج، متن این پیام بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
إنّالله و إنّاإلیه راجعون
خبر حادثه ی ناگوار انفجار تالار عروسی در شهرستان سقز موجب حزن و اندوه اینجانب گردید.

بنده ضمن عرض تسلیت به بازماندگان، علمای خطه کردستان و مردم شریف کُرد برای مرحومین طلب آمرزش و مغفرت و شفای عاجل برای مصدومین این حادثه تلخ را از درگاه باری تعالی مسئلت دارم.

🖋 (مولانا) محدحسین گرگیج – امام جمعه اهل سنت آزادشهر و مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش (استان گلستان)

The post پیام تسلیت مولانا گرگیج به دنبال حادثه انفجار تالار عروسی در سقز کردستان appeared first on پایگاه اطلاع رسانی دفتر مولانا گرگیج.

]]>
http://gorgij.net/?feed=rss2&p=3103 0
آزادی مولانا کوهی و همراهانش خواسته جامعه اهل سنت است http://gorgij.net/?p=3100 http://gorgij.net/?p=3100#respond Fri, 06 Dec 2019 21:06:50 +0000 http://gorgij.net/?p=3100 مولانا محمدحسین گرگیج با بیان این که ” مرجعیت دینی حق کنترل جامعه را دارند” با اشاره به بازداشت مولانا کوهی و برخی دیگر از اندیشمندان و شهروندان، خواستار آزادی مولانا کوهی و سایر بازداشت شدگان در حوادث اخیر شدند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر شیخ التفسیر مولانا گرگیج، ایشان در پایان خطبه های ...

The post آزادی مولانا کوهی و همراهانش خواسته جامعه اهل سنت است appeared first on پایگاه اطلاع رسانی دفتر مولانا گرگیج.

]]>

مولانا محمدحسین گرگیج با بیان این که ” مرجعیت دینی حق کنترل جامعه را دارند” با اشاره به بازداشت مولانا کوهی و برخی دیگر از اندیشمندان و شهروندان، خواستار آزادی مولانا کوهی و سایر بازداشت شدگان در حوادث اخیر شدند.photo_۲۰۱۹-۱۲-۰۶_۱۷-۴۹-۲۷

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر شیخ التفسیر مولانا گرگیج، ایشان در پایان خطبه های امروز (15 آذر 98) شهرستان آزادشهر ضمن انتقاد از احضار و بازداشت مولانا کوهی در دادسرای ویژه روحانیت مشهد گفتند: نصیحت علما در جامعه یک امر ضروری است و اگر مسئله ای را متذکر می‌شوند از روی دلسوزی و نیازهای جامعه است و تذکرشان از روی نصیحت اسلامی و برادری است و غرضی در کار نیست.

عالم سرشناس اهل سنت کشور افزودند: وقتی بنزین گران شد باید در بلوچستان جشن می گرفتند چون سال ها پیش، قیمت بنزین در آن جا بالا بود و این بدین معناست که اگر علمای بلوچستان در خصوص گرانی بنزین سخنی گفتند دغدغه و رنج کل ملت را بیان کردند.

امام جمعه اهل سنت آزادشهر با بیان این که “باید در خصوص گرانی بنزین مطالعه و بررسی دقیق تر می شد” تصریح کردند: رئیس جمهور محترم همواره شیب ملایم داشتند اما یک دفعه این شیب سی صد برابر شد و می گویند حق اعتراض ندارید؛ امروز مرجعیت دینی مردم در عراق فقط آیت الله سیستانی می باشد و عکس مرجع دیگری را در اعتراضات مردمی مشاهده نمی‌کنیم زیرا آیت الله سیستانی از حرکت مردمی عراق حمایت کرد و اعتراض را حق مردم دانستند.

مدیر دارالعلوم فاروقیه گلیکش تأکید کردند: مردم، مالک کشورها و انقلاب ها هستند بیت المال و ذخایر زیرزمینی به آنان تعلق دارد و کشور متعلق به حکام نیست پس انحصاری عمل نکنیم؛ علماء، ریش سفیدان اقوام و اندیشمندان ذخایر کشور هستند و باید از آنان صیانت شود زیرا همین افراد هستند که مردم را به آرامش فرا می خوانند.

ایشان افزودند: ما همواره خواهان آرامش هستیم زیرا ما هرگز به دنبال اغتشاش و نا امنی نیستیم افراد بی گناه بسیاری در اعتراضات اخیر کشته شدند و اموال عمومی زیادی تخریب شد لذا باید اعتراضات مردمی به طور صحیح مدیریت می شد.

مولانا گرگیج در ادامه خواستار آزادی بازاشت شدگان در حوادث اخیر شدند و اظهار داشتند: ما اگر دغدغه مردم را در نظر نمی گرفتیم مولانا عبدالحمید و مولانا کوهی نباید سخن می گفتند زیرا بنزین در سیستان و بلوچستان ارزان تر شد و بازداشت و زندانی کردن علماء و شهروندان اکنون سودی ندارد لذا هر عالِم، فعال سیاسی و یا شهروند ایرانی که در جریان اعتراضات اخیر بازداشت شده است باید آزاد گردد.

استاد تفسیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش با بیان این که ” مسئولین ملت را توجیه کنند” خاطرنشان ساختند: توجیه ملت، خواسته ما و مردم است؛ درخواست های ما از دولت هرگز شخصی نیستند زیرا ما متعلق به جامعه هستیم و خیرخواه ملت و دولت هستیم و مقابل دشمنان میهن با جان و مال خود خواهیم ایستاد.

خطیب جمعه اهل سنت آزادشهر در پایان این بخش از سخنان خود بیان داشتند: مرجعیت دینی حق کنترل جامعه را دارند و جزو سرمایه های ملت به شمار می روند، علماء و اندیشمندان از کوزه های شکسته که در موزه ها به عنوان آثار باستانی از آنان نگهداری می شود کمتر نیستند، تذکر علماء در راستای اصلاح جامعه است و هرگز خواستار اغتشاش نیستند زیرا از نا امنی هیچ شخص و یا گروهی سودی نبرده است.
https://t.me/molanagorgij

The post آزادی مولانا کوهی و همراهانش خواسته جامعه اهل سنت است appeared first on پایگاه اطلاع رسانی دفتر مولانا گرگیج.

]]>
http://gorgij.net/?feed=rss2&p=3100 0
مصوبه افزایش قیمت بنزین کارشناسی شده نبود http://gorgij.net/?p=3094 http://gorgij.net/?p=3094#respond Fri, 29 Nov 2019 18:14:01 +0000 http://gorgij.net/?p=3094 مولانا محمدحسین گرگیج با اشاره به افزایش قیمت بنزین، اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت در کشور و کارشناسی آن را نادرست دانستند و خواستار تجدید نظر در این زمینه شدند. به گزارش پایگاه خبری دفتر شیخ التفسیر مولانا گرگیج، ایشان در فرازی از خطبه های امروز( 8 آذر 98) شهرستان آزادشهر به گرانی اخیر بنزین ...

The post مصوبه افزایش قیمت بنزین کارشناسی شده نبود appeared first on پایگاه اطلاع رسانی دفتر مولانا گرگیج.

]]>

مولانا محمدحسین گرگیج با اشاره به افزایش قیمت بنزین، اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت در کشور و کارشناسی آن را نادرست دانستند و خواستار تجدید نظر در این زمینه شدند.photo_۲۰۱۹-۱۱-۲۹_۲۱-۴۲-۳۱

به گزارش پایگاه خبری دفتر شیخ التفسیر مولانا گرگیج، ایشان در فرازی از خطبه های امروز( 8 آذر 98) شهرستان آزادشهر به گرانی اخیر بنزین و به دنبال آن نا آرامی در برخی شهرها اشاره کردند و اظهار داشتند: موضوعی که اخیراً اذهان عمومی را مشوّش کرده و موجب پریشانی مردم شده است افزایش نرخ بنزین بود.

امام جمعه اهل سنت آزادشهر با بیان این مطلب که ” اقتصاد و سلامت هر کشور وابسته به منابع انرژی آن است” گفتند: وقتی بهای منابع انرژی همچون بنزین افزایش یابد قطعاً بدانید که دیگر کالاها و خدمات نیز گران می شوند و بیشترین خسارت و سختی را قشرآسیب پذیر جامعه متحمل می شوند زیرا گرانی و تورم بر شهروندانی که روزانه به طور میانگین پنجاه تا صد میلیون درآمد دارند بی تأثیر است و به شهروندان تُهی دست که معیشت خود و خانواده شان را با یک خودرو گذران می کنند آسیب اقتصادی شدید وارد می شود، از این جهت که با این نرخ بنزین، دیگر کار با ماشین برای شان مقرون به صرفه نیست.

عالم سرشناس اهل سنت کشور، کارشناسی مصوبه افزایش قیمت بنزین را نادرست دانستند و تصریح کردند: با گران شدن بنزین، بیکاری نیز افزایش می یابد و ممکن است امورات بسیاری از چرخه های اقتصادی همچون کارگاه ها و کارخانه ها دچار نوسان شود و کارگرها از کار برکنار شوند؛ از نظر بنده افزایش قیمت بنزین به طور دقیق کارشناسی نشده و احتمالاً کارشناسان این زمینه از وضع معیشتی مردم ناآگاه هستند؛ مسئولین باید به فکر معیشت مردم باشند زیرا مردم، ولی نعمت ما هستند و انقلاب، بیت المال و تمامی سرمایه کشور به آنان تعلق دارد و بیت المال، مال البیت نیست.

ایشان همچنین با اشاره به اعتراضات مردم پس از گرانی بنزین در برخی شهرهای کشور خاطرنشان ساختند: اگر مردم اعتراضی دارند به خواسته آنان گوش دهیم؛ ما راضی نیستیم که اغتشاش گران اموال عمومی و مغازه های مردم  را از بین ببرند و هر فردی چنین حرکتی انجام داده است لعنت خدا بر وی باد و دعا می کنیم که این گونه افراد نابود و رسوا شوند، ما باید خواسته کل ملت را در نظر بگیریم و به آنان توجه کنیم.

مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش در ادامه به احضار “مولانا کوهی امام جمعه پشامگ سرباز” به دادگاه ویژه روحانیت اشاره کردند و بیان داشتند: اگر علما و یا روشنفکران کشور در خصوص مسایل روز و مشکلات مردم سخن می گویند صحبت هایشان شخصی نیست برای این که ما مستقل هستیم و وابسته به کسی نیستیم؛ کسانی که در خصوص مشکلات مردم سخنی می گویند نباید به دادگاه احضار شوند و یا تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.

عضو مجمع فقهی اهل سنت کشور در عین حال افزودند: زمانی که خبر گران شدن بنزین را شنیدم گفتم پس مردم در سیستان و بلوچستان باید جشن بگیرند زیرا پیش از این با همین نرخ به سختی و با مشقت، بنزین به دست می آوردند اما اکنون می توانند در پمپ بنزین ها باک ماشین خود را با نرخ مصوب به طور آزاد پر کنند لذا صحبت علمای بلوچستان در خصوص یک قشر و قوم نیست بلکه دغدغه کل کشور به خصوص قشر آسیب پذیر جامعه را تبیین می کنند.

مولانا گرگیج در پایان این بخش از سخنان شان گفتند: آمریکا با وجود اعمال جنایت کارانه، از آن سوی دنیا به بهانه تأمین منافع ملی خود، سرمایه دیگر کشورها را از طریق جنگ چپاول می کند اما با وجود تبعیض در بین ملتش، آنان را در رفاه و آرامش نگه می دارد؛ ما جنایات امریکا را تأیید نمی کنیم اما منظورمان این است از هر طریقی که سرمایه به دست می آورد آن را برای ملت خود صرف می کند.

The post مصوبه افزایش قیمت بنزین کارشناسی شده نبود appeared first on پایگاه اطلاع رسانی دفتر مولانا گرگیج.

]]>
http://gorgij.net/?feed=rss2&p=3094 0
نجات یک شهروند ترکمن پیش از اجرای حکم قصاص توسط مولانا گرگیج http://gorgij.net/?p=3089 http://gorgij.net/?p=3089#respond Wed, 27 Nov 2019 21:36:18 +0000 http://gorgij.net/?p=3089 مولانا گرگیج بار دیگر یک شهروند دیگر از شهرستان مراوه تپه استان گلستان را با پادرمیانی خود از چوبه دار نجات داد تا آمار نجات یافتگان توسط ایشان به 43 نفر برسد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر شیخ التفسیر مولانا گرگیج، به دنبال نزاع دو سرباز که در سال ۱۳۹۳ در یکی از پادگان ...

The post نجات یک شهروند ترکمن پیش از اجرای حکم قصاص توسط مولانا گرگیج appeared first on پایگاه اطلاع رسانی دفتر مولانا گرگیج.

]]>

مولانا گرگیج بار دیگر یک شهروند دیگر از شهرستان مراوه تپه استان گلستان را با پادرمیانی خود از چوبه دار نجات داد تا آمار نجات یافتگان توسط ایشان به 43 نفر برسد.photo_2019-11-24_01-06-06

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر شیخ التفسیر مولانا گرگیج، به دنبال نزاع دو سرباز که در سال ۱۳۹۳ در یکی از پادگان های شهرستان مراوه تپه رخ داد سرباز ترکمن طی این درگیری، سرباز بلوچ را با اسلحه به قتل می رساند که پس از گذراندن مراحل قضایی محکوم به اعدام می گردد.

بر طبق این خبر پس از صدور حکم قصاص توسط مراجع قضایی، خانواده ی محکوم به قصاص از مولانا گرگیج خواستند با وساطت خویش مانع اجرای حکم شود که مولانا پس از سال ها گفتگو و تلاش مستمر، هفته جاری موفق شدند رضایت اولیای دم را که از طایفه نارویی بودند جلب نمایند.

بر اساس این گزارش، جلسه صلح و سازش و اعلام رضایت رسمی خانواده شهید نیما خاوریان روز پنجشنبه (30 آبان 98) در منزل مسکونی مرحوم واقع در روستای پرسه سو از توابع شهرستان مینودشت برگزار شد.

گقتنی است اولیای دم، علت رضایت خویش را وساطت مولانا گرگیج بیان کردند. همچنین رییس زندان مرکزی شهرستان گنبد و سایر زندانیان ضمن تشکر از زحمات مولانا گرگیج در این راستا برای ایشان دعای خیر و عافیت نمودند.

The post نجات یک شهروند ترکمن پیش از اجرای حکم قصاص توسط مولانا گرگیج appeared first on پایگاه اطلاع رسانی دفتر مولانا گرگیج.

]]>
http://gorgij.net/?feed=rss2&p=3089 0
ازدواج اجباری هیچ جایگاهی در قوانین اسلامی و مدنی ندارد http://gorgij.net/?p=3080 http://gorgij.net/?p=3080#respond Fri, 08 Nov 2019 17:59:54 +0000 http://gorgij.net/?p=3080 مولانا محمدحسین گرگیج با بیان این که ” فرزندان در انتخاب شریک زندگی خود آزاد هستند” نسبت به عواقب وپیامدهای ناگوار ازدواج های اجباری هشدار دادند و چنین وصلت هایی را ناپایدار و ناجایز دانستند. به گزارش پایگاه خبری دفتر شیخ التفسیر مولانا گرگیج، ایشان در فرازی از مراسم نماز جمعه ( 17 آبان 98) ...

The post ازدواج اجباری هیچ جایگاهی در قوانین اسلامی و مدنی ندارد appeared first on پایگاه اطلاع رسانی دفتر مولانا گرگیج.

]]>

مولانا محمدحسین گرگیج با بیان این که ” فرزندان در انتخاب شریک زندگی خود آزاد هستند” نسبت به عواقب وپیامدهای ناگوار ازدواج های اجباری هشدار دادند و چنین وصلت هایی را ناپایدار و ناجایز دانستند.photo_۲۰۱۹-۱۱-۰۸_۱۳-۵۴-۵۱

به گزارش پایگاه خبری دفتر شیخ التفسیر مولانا گرگیج، ایشان در فرازی از مراسم نماز جمعه ( 17 آبان 98) شهرستان آزادشهر ضمن ناجایز خواندن اجبار فرزندان به ازدواج تصریح کردند: ازدواج های اجباری دائمی و پایدار نیستند و خیلی زود منجر به درگیری، اختلاف و طلاق می شوند، دختران و پسران در انتخاب شریک زندگی خود آزاد هستند؛ رضایت فرزندان در امر ازدواج بسیار مهم است و ازدواج باید با مشورت و میل آنان صورت گیرد.

مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش با اشاره به رسومات و آیین های غیر اسلامی برخی مردم در خصوص ازدواج های اجباری اظهار داشتند: در گذشته مرسوم بود که اگر قتل و کشتاری بین دو طایفه صورت می گرفت به جای اجرای حکم قصاص و برقراری صلح و سازش و آتش بس، چند دختر از طایفه قاتل، نکاح می کردند که این موضوع یک رسم بسیار شنیع و به دور از قوانین الهی  بود که بنده با هشدار به ریش سفیدان از این امر جلوگیری کردم اما برخی اوقات به گوش بنده می رسد هنوز در برخی نقاط این کارها صورت می گیرد که چنین صلح و سازش هایی شرعا جایز نیست.

ایشان یکی دیگر از دلایل ازدواج اجباری را فقر دانستند و گفتند: برخی اوقات خانواده ها از روی فقر، دختران جوان خود را به عقد مردان مسن ثروتمند در می آورند تا با به دست آوردن مال و ارث، با ازدواج دختران شان، آینده خود را تضمین کنند.

عالم برجسته اهل سنت کشور در خاتمه این بخش از سخنان خود ضمن هشدار به والدین و سرپرستان خانواده ها در خصوص پیامدهای ناگوار ازدواج اجباری خطاب به آنان خاطرنشان ساختند: دختران خود را وادار به ازدواج اجباری نکنید و بدون رضایت آنان مراسم عروسی نگیرید زیرا چنین وصلتی از نظر فقه اسلامی، قانون الهی و مدنی ناجایز است.

 * کُشتار و قتل نفس برابر با تخریب کعبة الله است

استاد تفسیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش در ابتدای خطبه های امروز خود با بیان این که ” قتل نفس جزو گناهان کبیره به شمار می رود” به یکی دیگر از آسیب های اجتماعی اشاره کردند و بیان داشتند: الله ذوالجلال پس از کفر و شرک، قتل نفس را دومین گناه کبیره دانسته است؛ قتل هیچ انسانی جایز نیست و حتی موجوداتی که به ما آسیب نمی رسانند را نباید از بین ببریم.

ایشان افزودند: در یک کشور اسلامی، قتل شهروندان غیر مسلمان و یا توریست های غیر مسلمانی که به کشور سفر می کنند حرام است؛ فقط زمانی که کفار مقابل مسلمانان قرار بگیرند و قصد نزاع و نابودی آنان را داشتند مسلمانان می توانند در قالب جهاد از خود دفاع کنند.

مولانا گرگیج ضمن تأکید بر حفظ حرمت حقوق اقلیت های دینی در کشور اسلامی خاطرنشان ساختند: حقوق اقلیت های دینی با مسلمانان در کشورهای اسلامی یکسان است و کشتن آنان جایز نیست و هیچکس حق تعرض به آنان ندارد؛ کشتن چهار گروه، مسلمان و غیر مسلمان (ذمی)، کشتن کسانی که با ما عهد و پیمان دارند و همچنین قتل اقلیت های دینی جایز نیست.

خطیب جمعه اهل سنت آزادشهر با اشاره به آیات قرآنی تأکید کردند: خداوند کشتن یک انسان را برابر با قتل تمامی انسان ها دانسته است و فلسفه این فرموده الهی این است که شاید از شخص مقتول نسل و اُمّتی در آینده پدید آید که سبب هدایت آیندگان گردد.

مولانا گرگیج با بیان این که ” قصاص در واقع جلوگیری از کشتار بی رویه است” ادامه دادند: خداوند قانون قصاص را برای امت رسول الله (ص) وضع کرده است تا اگر انسانی بی گناه کشته شود قاتل، قصاص شود؛ در عصر جاهلیت قاتل را قصاص نمی کردند بلکه قوم قاتل را نابود می کردند یا چندین نفر را از یک طایفه به ازای قتل یک نفر می کشتند.

عضو مجمع فقهی اهل سنت کشور در ادامه به آمار بالای قتل در کشورهای غربی اشاره کردند و افزودند: در قصاص، حیات است زیرا که قصاص یک عمل بازدارنده است و قاتل را از ارتکاب جرم منصرف می کند و به همین سبب در کشورهای اسلامی آمار قتل و کُشتار نسبت به کشورهای غربی کمتر است.

امام جمعه اهل سنت آزادشهر گفتند: خدواند سه اختیار به اولیای دم داده است، اگر قصاص کردند حق آنان است و اگر به جای قصاص، عفو کردند و یا این که به جای قصاص دیه گرفتند اشکالی ندارد؛ امروز در دنیا مشاهده می شود که سران کشورها، مخالفین خود را سرکوب می کنند و برای مسائل جزئی صد ها نفر کشته می شوند.

مولانا گرگیج در خاتمه با تأکید بر این مطلب که ” کشتن یک انسان برابر با تخریب کعبة الله است” توصیه هایی به جوانان داشتند و خطاب به آنان خاطرنشان ساختند: متأسفانه امروز قتل و کُشتارها افزایش یافته است و هر هفته خبر قتل و کُشتار به گوش مان می رسد و مشاهده می شود جوانان به خاطر مسائل جزئی با چاقو و اسلحه کشته می شوند و امروز زندانیان بسیاری محکوم به قصاص هستند؛ توصیه بنده به جوانان این است برای مسایل جزئی نزاع نکنند و سوء قصد به جان یکدیگر را نداشته باشند که موجب پریشانی و گرفتاری چندین خانواده و طایفه خواهد شد.

The post ازدواج اجباری هیچ جایگاهی در قوانین اسلامی و مدنی ندارد appeared first on پایگاه اطلاع رسانی دفتر مولانا گرگیج.

]]>
http://gorgij.net/?feed=rss2&p=3080 0
جز الله متعال هیچ شخصی غیب دان نیست http://gorgij.net/?p=3077 http://gorgij.net/?p=3077#respond Sun, 03 Nov 2019 13:45:44 +0000 http://gorgij.net/?p=3077 شیخ التفسیر مولانا محمدحسین گرگیج در ابتدای خطبه های این هفته (10 آبان 98) شهرستان آزادشهر ضمن تبیین صفات برجسته الهی تنها غیب دان را الله ذوالجلال دانستند. امام جمعه اهل سنت آزادشهر با بیان این که ” قرآن مجید در تمامی میادین راهکاریی در اختیار بشر قرار می دهد” ابراز داشتند: صفات الله مختص ...

The post جز الله متعال هیچ شخصی غیب دان نیست appeared first on پایگاه اطلاع رسانی دفتر مولانا گرگیج.

]]>

شیخ التفسیر مولانا محمدحسین گرگیج در ابتدای خطبه های این هفته (10 آبان 98) شهرستان آزادشهر ضمن تبیین صفات برجسته الهی تنها غیب دان را الله ذوالجلال دانستند.photo_2017-02-10_17-12-36-768x510

امام جمعه اهل سنت آزادشهر با بیان این که ” قرآن مجید در تمامی میادین راهکاریی در اختیار بشر قرار می دهد” ابراز داشتند: صفات الله مختص خداوند هستند که ۹۹ صفت در ابتدای برخی از قرآن ها ذکر شده است اما مشرکین، برخی از این صفات را به بزرگان و معبودان خود می چسبانند.

ایشان با اشاره به تشریح “توسل از دیدگاه اهل سنت” گفتند: توسلی که علمای اهل سنت از آن سخن می گویند؛ نخستین نوع توسل این است که می توان به نام و صفات الله ذوالجلال متوسل شد، دومین نوع این است که متوسل شدن به عبادت و اعمال صالح است که مؤمنین از این طریق به خدا نزدیک شوند و سومین نوع توسل مشروع این است که از طریق بزرگان وانسان های نیک که در قید حیات هستند تقاضای دعا فرمایند ولی متأسفانه امروز توسط شرعی متروک شده است و توسل های غیر مشروع جایگزین شده است که غیر خدا را صدا می زنند و از وی مدد می جویند.

استاد تفسیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش با اشاره به برخی از صفات پسندیده خداوند اظهار داشتند: خداوند سمیع، علیم، بصیر، قدیر، مالک، رازق و خبیر است و به غیر از خدا هیچ نبی، ولی و نصیری نمی تواند هیچ خوبی را برای شما به ارمغان آورد و یا اینکه بلایی دفع کند.

مولانا گرگیج با بیان این که “هیچ پیغمبری غیب دان نبوده است” گفتند: خداوند در آیه ۵۰ سوره انعام به پیامبر (ص) و ۳۱ سوره هود به حضرت هود (ع) می فرمایند  که شما ( پیامبر و هود ) به مردم بفرمایید که گنج های خداوند در اختیار من نیست و از عالَم غیب آگاهی ندارم و همچنین فرشته نیستم بلکه همانند شما بشری هستم که مأموریت رسالت الهی را دارم.

ایشان خاطرنشان ساختند: حضرت آدم قسم های شیطان را در مورد درخت ممنوعه باور کرد، فریب خورد و از دسایس شیطان ناآگاه بود و اگر غیب می‌دانست گول نمی‌خورد؛ ملائکه نیز همانند پیامبران غیب نمی دانند.(سُبحانک لا عِلم لَنا الا ما عَلّمتنا)

عضو مجمع فقهی اهل سنت کشور افزودند: حضرت نوح (ع) از ایمان فرزند خود آگاهی نداشت، حضرت ابراهیم (ع) از مهمانانی که فرشته های الهی بودند و به عنوان مهمان به منزلش آمده بودند آگاهی نداشت که آنان بشر نیستند؛ موسی یکی دیگر از پیامبران اولوالعزم بود در کوه طور آتش را از نور الهی تشخیص نداد و نمی دانست که آنجا نور الهی است و همچنین هنگامی که عصایش تبدیل به مار شد از آن گریخت.

خطیب جمعه اهل سنت آزادشهر تأکید کردند: خداوند در آیه ۱۱۵ و ۱۱۶ سوره مائده بیان می کند روز قیامت از حضرت عیسی (ع) پرسیده می شود که تو به پیروانت گفتی که من و مادرم معبود را معبود خور قرار دهید که حضرت عیسی (ع) منکر می شود و در ادامه خطاب به خداوند می‌فرمایند شما آگاه و بصیر هستید و من از اعمال آنان پس از این که از بین شان رفتم آگاهی ندارم.

عالم برجسته اهل سنت کشور در ادامه گفتند: اگر پیامبر غیب دان بود در جریان تهمت زنی به حضرت عایشه صدیقه (رض) دچار پریشانی و سردرگمی نمی شد تا زمانی که پس از یک ماه خبر برائت و پاکی عایشه (رض) در آیات 10 تا ۲۶ سوره نور توسط خداوند نازل شد؛ پیامبر و اصحابش اگر از غیب می‌دانستند دچار تردید نمی شدند. در روز قیامت چند گروه از امت پیامبر رهسپار جهنم می شوند که خداوند به رسول الله (ص) می فرمایند شما پس از رحلت خویش از اعمال امت تان آگاهی نداشتید و این روایت چندین بار در صحیح بخاری ذکر شده است.

مولانا گرگیج در پایان این بخش از اظهارات شان استغاثه را جز الله ناجایز دانستند و تصریح کردند: آیات متعددی مبنی بر اینکه جز الله کسی غیب دان نیست وجود دارد؛ غیب دان، قادر، بصیر، خبیر و علیم برخی از صفات خداوند هستند؛ اسماء حسنی مختص الله ذوالجلال هستند و استغاثه فوق اسباب  جز خداوند برای هیچ کسی جایز نیست، لذا در تمامی میادین به خدا پناه ببریم چون تمامی انبیای الهی هنگام مشکلات به ذات یگانه معبود پناه می‌بردند و پناهگاه آنان الله متعال بود.

The post جز الله متعال هیچ شخصی غیب دان نیست appeared first on پایگاه اطلاع رسانی دفتر مولانا گرگیج.

]]>
http://gorgij.net/?feed=rss2&p=3077 0
انتقاد شدید مولانا گرگیج از اهانت کارشناس شبکه دوم سیما به اصحاب پیامبر (ص) http://gorgij.net/?p=3074 http://gorgij.net/?p=3074#respond Fri, 01 Nov 2019 21:22:50 +0000 http://gorgij.net/?p=3074 مولانا محمدحسین گرگیج با بیان این که ” ما به جای بررسی تاریخ، عملکرد امروز خود را بررسی و تحلیل کنیم” اهانت یک کارشناس به اصحاب پیامبر (ص) در شبکه دوم سیما را مورد انتقاد قرار دادند. به گزارش پایگاه خبری دفتر شیخ التفسیر مولانا گرگیج، ایشان در فرازی از مراسم نمازجمعه (10 آبان 98) ...

The post انتقاد شدید مولانا گرگیج از اهانت کارشناس شبکه دوم سیما به اصحاب پیامبر (ص) appeared first on پایگاه اطلاع رسانی دفتر مولانا گرگیج.

]]>

مولانا محمدحسین گرگیج با بیان این که ” ما به جای بررسی تاریخ، عملکرد امروز خود را بررسی و تحلیل کنیم” اهانت یک کارشناس به اصحاب پیامبر (ص) در شبکه دوم سیما را مورد انتقاد قرار دادند.

به گزارش پایگاه خبری دفتر شیخ التفسیر مولانا گرگیج، ایشان در فرازی از مراسم نمازجمعه (10 آبان 98) شهرستان آزادشهر ضمن محکوم کردن اهانت یک کارشناس به یاران پیامبر (ص) در شبکه دوم سیما اظهار داشتند: ما از اتفاقات صدر اسلام به جز آیات قرآن و احادیث پیامبر(ص)  به خوبی آگاهی نداریم و به تاریخ استناد می کنیم، منقولات تاریخی بسیاری ذکر شده اند که صحت ندارند پس نمی شود به تاریخ اعتماد کرد، امروز که عصر اینترنت و رسانه است مشاهده می شود چه اندازه اخبار دروغ و نادرست منتشر می شود؛ پس نباید به اقوال ضعیف تاریخ استناد کرد و از کسانی که قرآن و پیامبر (ص) از آنان تمجید کرده است انتقاد کنیم.

ایشان افزودند: هفته گذشته در یکی از شبکه های صدا و سیما، شخصی به عنوان کارشناس مذهبی روی دو صحابه بزرگوار(حضرت ابو موسی اشعری و حضرت عمرو بن عاص) تحلیلی داشتند؛ عمرو بن عاص (رض) جزو فاتحان مصر است زیرا در زمان خلافت حضرت عمر (رض) که سه ابر قدرت بزرگ جهان (روم، مصر و ایران) فتح شدند حضور داشتند.

مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش با اشاره به مناقب عمروبن عاص (رض) بیان داشتند: فاتح مصر عمرو بن عاص (رض) است که به لطف دلاوری های ایشان، اسلام رشد خوبی امروز در آن جا داشته است و وجود قاریان، نویسندگان و محققان برجسته اسلامی مصر، ثمره رشادت های حضرت عمر و عمرو بن عاص (رضی الله عنهم) می باشد.

عالم سرشناس اهل سنت کشور با بیان این که “هیچ شخصی امروز حق ندارد از یاران رسول الله (ص) انتقاد و یا به آنان اهانت کند” تصریح کردند:  ما به جای بررسی تاریخ، عملکرد امروز خود را بررسی و تحلیل کنیم زیرا قرآن ما را مکلف نکرده است 1400 سال پیش از خود را مورد نقد و بررسی قرار دهیم؛ از خودمان سخن بگوییم و اگرخوبی داریم آن را تبیین کنیم و اگر خیانتی هم مرتکب شده ایم خیانت های خود را به مردم بازگو کنیم و آنان را کتمان نکنیم؛ ما نباید اعمال  اصحابی چون عمرو بن عاص و ابوموسی اشعری (رض) را مورد بررسی و انتقاد قرار دهیم.

ایشان در ادامه به فضایل ابوموسی اشعری (رض) پرداختند و خاطرنشان ساختند: ابوموسی اشعری (رض) ضمن اینکه یکی از یاران پیامبر (ص) بود در کنار حضرت علی(رض) نیز قرار داشت و حضرت علی (رض) ایشان را به عنوان نماینده در جلسه تحکیم فرستاد، پس اگر ساده لوح و سست عنصر بود آنحضرت (رض) هرگز ایشان را به عنوان نماینده بر نمی گزیدند.

مولانا گرگیج با تأکید بر این که ” ما نمی‌توانیم صحابه بزرگوار پیامبر (رض) را نقد کنیم” گفتند: ما صحابه (رض) را بررسی نکنیم بلکه خودمان را مورد نقد و بررسی قرار دهیم زیرا یاران پیامبر(ص) برترین انسان ها در این کره خاکی هستند که خداوند به تمامی آنان در آیات ۹۵ سوره نساء و ۱۰ سوره حدید وعده بهشت داده است.

*پیاده روی برای زیارت قبور در مذهب اهل سنت تا روز قیامت جایز نیست

امام جمعه اهل سنت آزادشهر در ادامه ضمن انتقاد از پخش اخباری مبنی بر پیاده روی اهل سنت بر سر مزار بزرگان اسلام تصریح کردند: از فقر مردم و یا افراد جاهلی که از مذهب خود آگاهی ندارند برای پیاده روی بر سر مزار بزرگان اسلام سوء استفاده نشود و همچنین آنان را در صدا و سیما و رسانه ها با مضمون پیاده روی اهل سنت بر مزار بزرگان اسلام بازتاب ندهید، اگر پیاده روی جزو عقاید برادران شیعه است اما اهل سنت اصلاً چنین عقیده ای ندارند و نخواهند داشت.

عضو مجمع فقهی اهل سنت کشور با اشاره به عقیده اهل سنت پیرامون پیاده روی برای زیارت قبور خاطرنشان ساختند: ما برای زیارت قبور اشخاص بزرگی همچون ابوبکر، عمر، ابوحنیفه و سایر بزرگان دینی خود پیاده روی نداریم زیرا در مسلک اهل سنت چنین عملی نیست که برای رفتن بر سر مزار یا زیارتگاهی پیاده ‌روی کنند.

مولانا گرگیج تأکید کردند: حضور افراد جاهل در پیاده روی ها را به نام مولوی و عالم اهل سنت انعکاس ندهید چون آن ها نا آگاه ترین افراد از مذهب خود هستند که اگر از عقاید مذهبی شان اطلاع داشتند به گفته مولانا عبدالحمید و سایر علمای شاخص اهل سنت کشور که پیاده روی برای زیارت قبور را ناجایز دانسته اند عمل می کردند.

ایشان خاطرنشان ساختند: اگر شخصی عمامه بر سر گذاشت و یا محاسن داشت عالِم اهل سنت محسوب نمی شود زیرا داشتن چهره مذهبی، ملاک عالِم بودن نیست؛ ما از هویت واقعی کسانی که در کلیپ ها و یا اخبار به نام اهل سنت برای پیاده روی زیارت قبور پخش می شوند خبر نداریم.

استاد تفسیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش در خاتمه این بخش گفتند: از عزیزان خواهشمندیم که پیاده روی به نام اهل سنت پخش نکنند و از ما نیز گلایه نداشته باشند چنین انتقاداتی را از پشت تریبون می کنیم، شما در صدا و سیما چنین اخباری را منعکس نکنید تا ما واکنش نشان ندهیم، ما تا روز قیامت با این کار مخالف هستیم و این اجازه را به هیچ اهل سنت واقعی که واقعا معتقد باشد نمی‌دهیم زیرا مرجع مذهبی مردم ما هستیم نه آن طلبه ای که هنوز چهارم ابتدایی را به خوبی نگذرانده است پس این پیاده روی ها را به حساب اهل‌سنت نگذارید.

The post انتقاد شدید مولانا گرگیج از اهانت کارشناس شبکه دوم سیما به اصحاب پیامبر (ص) appeared first on پایگاه اطلاع رسانی دفتر مولانا گرگیج.

]]>
http://gorgij.net/?feed=rss2&p=3074 0