Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/gorgij/public_html/wp-content/themes/my-sahifa/functions/theme-functions.php on line 1966
گزارش سفر شیخ التفسیر مولانا محمدحسین گرگیج به زاهدان - پایگاه اطلاع رسانی دفتر مولانا گرگیج

گزارش سفر شیخ التفسیر مولانا محمدحسین گرگیج به زاهدان

شیخ التفسیرمولاناگرگیج و هیئت همراه ایشان صبح پنج شنبه (5 دی1392) به منظور شرکت در مجمع فقهی ازفرودگاه بین المللی گرگان عازم شهرستان زاهدان شدند.

 ایشان  پس از حضور در زاهدان درمراسم باشکوه نمازجمعه این شهر شرکت کردند که سخنرانی قبل ازخطبه وهمچنین نماز جمعه توسط  ایشان برگزار گردید.

مولانا محمد حسین گرگیج در جمع پرشور نمازگزار مردم زاهدان در مراسم نماز جمعه با بیان اینکه حفظ “وحدت باید با حفظ عقیده و مذهب همراه باشد” خاطرنشان کردند:‌ انسان‏ها باید هویت ملی، قومی و طایفه ای خود را حفظ کنند و در کنار آن مسائل دینی و مذهبی و تقوا و پرهیزگاری را نیز رعایت نمایند، ‌زیرا در نزد الله تعالی تقوا و پرهیزگاری و دینداری مایه برتری و عزت است.

مدیر محترم دارالعلوم فاروقیه گالیکش در ادامه ضمن تاکید بر لزوم حفظ وحدت اسلامی و ملی افزودند: “حفظ عقیده”، “حفظ فرهنگ، هویت و لباس”،”حفظ وحدت”، “حفظ وطن”، “حفظ حقوق شهروندی” و “اجتناب از ظلم و نپذیرفتن ظلم از سوی دیگران”از جمله مسائل مهمی هستند که همه ما باید آنها را مورد توجه قرار دهیم.‌همانطور که ما علاقه مند به حفظ وحدت اسلامی و وحدت ملی هستیم.

خطیب جمعه اهلسنت آزادشهر ضمن مهم شمردن حفظ قومیت و زبان بیان داشتند: حفظ قومیت و زبان، ملی‏گرایی نیست بلکه حفظ اصالت بوده و جزو کمالات است. لذا توصیه من آن است که فرزندان خود را بر حفظ زبان مادری تشویق نمایید و مسئولین و دولتمردان نیز باید در فکر حفظ ملیت‏های مختلف کشور باشند.

مولانا گرگیج در ادامه سخنان خود بر لزوم “حفظ وحدت و ملیت” تاکید کردند و گفتند: ما باید وحدت خود را حفظ کنیم. اگر چه به زبان‏های مختلف صحبت کرده، و دارای قومیت‏ها و مذاهب مختلفی هستیم، اما این به معنای نابود کردن یکدیگر نیست، بلکه باید در کنار همدیگر با صلح و صفا زندگی کنیم. باید ایده همه ما حفظ وحدت و حفظ ملیت باشد.

ایشان با بیان اینکه حفظ وحدت باید با حفظ عقیده و مذهب همراه باشد افزودند:عقیده و مذهب بر وحدت مقدم است. من بارها گفته ام که مذاهب رسمی کشور که در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده اند باید در انجام تمام اعمال،‌عبادات و باورهای خودشان آزاد باشند. اینطور نباشد که برگزاری نماز جمعه و جماعت و عید و ساختن مسجد جرم باشد زیرا اینها جزو حقوق شهروندی افراد محسوب می شوند.

مدیر حوزه علمیه فاروقیه گالیکش ضمن تاکید بر رعایت حقوق شهروندی خاطرنشان کردند: ضمن اینکه وحدت ما حفظ است حقوق شهروندی ما نیز باید حفظ شود. ما آب و خاک،‌ وطن و جمهوری اسلامی ایران که به آن رأی «آری» داده و در همه انتخابات شرکت داشته ایم، را حفظ می کنیم و هیچگونه ناامنی را در کشور خودمان نمی پذیریم. اهل سنت مرزداران امینی هستند که حاضر نیستند یک وجب از سرزمین خود را به دشمنان شرقی و غربی بدهند و همه مردم ما اعم از عوام و خواص در مقابل تجاوز دشمنان مقاومت می کنند اما در کنار آن بر حفظ حقوق شهروندی خودمان نیز تاکید داریم.

بعدازاقامه نمازجمعه مولانا گرگیج به همراه شیخ الاسلام مولانا عبد الحمید(حفظه الله)جهت عرض تسلیت به بازماندگان طایفه اسماعیل زهی وقنبرزهی(گرگیج) به روستاهای “شورو” و”چاه زرد” تشریف بردند.

حضرت شیخ الاسلام در ملاقات با بزرگان و مردم این طوائف، طی سخنانی بر رعایت سنت نبوی در جلسات عزا وپرهیز از هرگونه بدعت و رسومات خلاف شرع تاکید کردند.

 شرکت در نوزدهمین مجمع فقهی ایران

مولانا گرگیج در ادامه سفر خود به عنوان یکی از اعضای مجمع فقهی، در نوزدهمین نشست مجمع فقهی اهلسنت ایران، که متشکل از علما، ‌مفتیان و کارشناسان اهل سنت کشور در مسایل فقهی می باشد وصبح روزشنبه(7دی1392)در دارالعلوم زاهدان برگزار شد، شرکت نمودند.

در این نشست،‌ موضوعات: “رهن و اجاره منزل”، “تداخل و تعدد  کفاره در قتل خطأ” و “رویت هلال و اختلاف مطالع واعتبار و عدم آن.” مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در پایان، مصوباتی از سوی این مجمع فقهی صادر شد.

 دیدار مولانا گرگیج با مدیرکل ثبت احوال زاهدان

مولانا گرگیج در ادامه سفرش به زاهدان، روزدوشنبه (9 دی)با مدیرکل ثبت احوال زاهدان جناب آقای دهمرده و معاونین وی دیدار و گفتگو کردند.

 شیخ التقسیر در این دیدار خظاب به آقای دهمرده وهمکارانش ضمن توصیه آنها به خدمت به مردم، ابراز داشتند:کرسی و ریاست مقطعی اند و دائمی نیستند، ولی این نام نیک وخدمت به خلق است که از انسان باقی می ماند.

 در این دیدار همچنین جناب آقای دهمرده نیز حل مشکلات مردم را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: ایرانی الاصل در هرجایی از این کره خاکی به دنیا بیاد از نظر قانون سجلّی، ایرانی بشمار می آید وباید به او شناسنامه داده شود. لذا ما سعی می کنیم تا مشکلات مردم را حل نماییم. مشکلات مردم، خواه خدماتی باشد یا هویتی، باید برطرف شوند.

 سفربه حوزه علمیه تعلیم القرآن شورشادی

شیخ التفسیرمولاناگرگیج در این سفر، به منظور دیدار با مولانا دین محمد درّکانی، ریاست محترم حوزه علمیه تعلیم القرآن، که از علمای برجسته و صاحب قلم اهل سنت در استان سیستان و بلوچستان به شمار رفته و نیز جزو اساتید برجسته مولانا گرگیج می باشد،به روستای”شورشادی”رفتند و با ایشان و سایر طلاب حوزه علمیه تعلیم القرآن شورشادی دیدار و گفتگو داشتند.

 درس تفسیر در دارالعلوم زاهدان

مولانا گرگیج صبح روز سه شنبه (10 دی) بنا به درخواست طلاب حوزه علمیه دارالعلوم زاهدان، به تفسیر آیاتی از کلام الله مجید پرداختند.

مولانا گرگیج به درخواست مشابه طلاب دوره حدیث جامعه فاروقیه کراچی از شیخ التفسیر مولانا غلام الله خان- رحمه الله- اشاره کرد و به تأسی از ایشان به تفسیر و تشریح مختصر آیه 13 سوره مبارکه کهف؛ «إِنَّهُمْ فِتْيَةٌآمَنُوابِرَبِّهِمْ وَزِدْنَاهُمْ هُدًى» پرداختند.

ایشان در تفسیر این آیه اظهار داشتند:باید از داستان اصحاب درس استقامت، وارستگی، زهد،و قیام در برابر ظالمان و جبّاران بیاموزیم.

شیخ التفسیر مولانا گرگیج با بیان اینکه واژه «فتی» 8 بار در قرآن آمده است که از جمله آنها داستان حضرت ابراهیم و حضرت یوسف- علیهما السلام- می باشد، خطاب به طلاب خاطرنشان کردند: باید یوسف گونه پاکدامن باشید، زندان را بپذیرید وزنا را نپذیرید! ومانند اصحاب کهف غار را برکاخ ترجیح دهید! ومانند حضرت ابراهیم – علیه السلام- بت شکن باشید واگر بت شکن نیستید، حداقلمدهایی که امروزه تبدیل به بت شده اند را بشکنید.

 سخنرانی مولانا گرگیج درمدرسه اشاعه التوحید زاهدان

شیخ التفسیرمولانا گرگیج  در طول اقامت خویش در زاهدان، به حوزه علمیه اشاعة‌التوحید تشریف بردند که مورد استقبال گرم و صمیمی اساتید و طلّاب این حوزه قرار گرفتند. گفتنی است مدرسه دینی اشاعة التوحید زاهدان جزو نخستین مدارس دینی است که درس کلاسیک و دروس نصاب درآن تدریس شده است.  مولانا گرگیج نیز دروس ابتدائی را در این مدرسه فراگرفته است.

مولانا گرگیج طی سخنانی کوتاه در جمع اساتید و طلاب مدرسه دینی اشاعة التوحید زاهدان، از مولانا عبدالغفور- رحمه الله-، بانی حوزه علمیه اشاعة التوحید، ذکر خیری به میان آورده و در ادامه به بیان خاطرات خویش از روزهای سپری نمودن در این مدرسه پرداختند.

ایشان همچنین از ساختمان در حال ساخت این مدرسه نیز بازدیدی بعمل آوردند.

 شیخ التفسیر مولانا گرگیج، امام جمعه محترم آزادشهر پس از سپری نمودن 5روز در استان سیستان وبلوچستان، روز سه شنبه(10دی‏ماه 1392) این استان را به مقصد استان گلستان ترک کردند.

Print Friendly

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/gorgij/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

یک نظر

  1. سلام بر عزیزان محترم همه باهم به درگاه ایزد منان دعا کنیم این علمای اعلام وگرانقدر را برای این امت حفظ کرده واز عمرما بکاهد وبر عمر مولانا گرگیج بیفزایدچون براستی این شخص گوهر گرانبهایی است برای اهل سنت ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*