Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/gorgij/public_html/wp-content/themes/my-sahifa/functions/theme-functions.php on line 1966
انتقاد شدید اللحن مولانا گرگیج نسبت به پلمپ برخی از نمازخانه های اهل سنت ایران - پایگاه اطلاع رسانی دفتر مولانا گرگیج

انتقاد شدید اللحن مولانا گرگیج نسبت به پلمپ برخی از نمازخانه های اهل سنت ایران

مولانا محمد حسین گرگیج با بیان اینکه” نماز خطری برای نظام ندارد”  ضمن انتقاد شدید از پلمپ نمازخانه های اهل سنت در برخی از شهرهای کشور، از رهبر معظم انقلاب و سران نظام خواستند تا جلوی افراد تندرو را بگیرند.molana

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شیخ التفسیر مولانا گرگیج، ایشان در فرازی از خطبه های این هفته( 28 خرداد 95) شهرستان آزادشهر ضمن انتقاد شدید از پلمپ نمازخانه های اهل سنت در برخی از شهرها گفتند: هفته گذشته تأکید داشتم که استانداران و فرمانداران در ماه مبارک رمضان زمینه برگزاری نمازهای تروایح را فراهم کنند، متأسفانه نه تنها این اتفاق رخ نداد بلکه برخی از نمازخانه های اهل سنت در کلان شهرهایی همچون تهران پلمپ شد.

امام جمعه اهل سنت آزادشهر خاطرنشان کردند: برخی مدعی بودند که دربرخی نقاط تهران نماز برگزار می شود، آیا در شهر بزرگی همچون تهران و با حجم بالای ترافیک مگرمی شود که حدود یک میلیون شهروند اهل سنت از یک منطقه به منطقه دیگر جهت ادای نماز تراویح بروند؟ تا زمانیکه شهروندان به آنجا برسند وقت نماز تمام شده و همچنین تا به منزل برگردند وقت سحر به پایان رسیده است،آیا امکان دارد که همه این جمعیت در چند مکان کوچک گنجانده شوند؟!

عضو مجمع فقهی ایران با اشاره به اصل دوازدهم قانون اساسی مبنی بر اختیارات و آزادی های مذهبی اهل سنت ایران یادآور شدند: در قانون کشور روسیه عنوان شده که به نسبت افزایش جمعیت مسلمانان بر تعداد مساجدشان افزوده خواهد شد، در قانون کشور ما هم نیز چنین بندی هست، مطابق با اصل دوازدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ذکر شده  که نمازهای پنجگانه، جمعه و عیدین و همچنین احوالات شخصی در اختیار خودمان هست. ( اصل دوازدهم: مذاهب دیگر اسلامی اعم از حنفی، شافعی، مالکی، حنبلی و زیدی دارای احترام کامل هستند و پیروان این مذاهب در انجام مراسم مذهبی، طبق فقه خودشان آزادند و در تعلیم و تربیت دینی و احوال شخصیه (ازدواج، طلاق، ارث و وصیت) و دعاوی مربوط به آن در دادگاه‏ها رسمیت دارند)

عالم برجسته اهل سنت کشور ادامه دادند: ما هرگونه که بخواهیم می توانیم نمازهای خود را اقامه کنیم و دولت هم نباید هیچ دخالتی در این امور داشته باشد، این حق قانونی ما هست و ما از رییس جمهور که در رأس دولت و قوه مجریه هستند حق قانونی خود را مطالبه می کنیم.

مولانا گرگیج، افرادی که مانع برگزاری نماز در برخی نمازخانه‌های اهل‌سنت شده‌اند را ” افراطی و تندرو” خواندند و تصریح کردند:  صاف و ساده می گویم افراد افراطی که اینگونه رفتارهای سلیقه ای را انجام می دهند دو هدف عمده را دنبال می کنند، یکی از اهدافشان بدبین کردن 25 درصدی شهروندان اهل سنت و سایر مسلمانان دنیا نسبت به نظام اسلامی ایران است، این افراد خودشان ضد نظام و انقلاب هستند و دست به چنین اعمالی می زنند تا خوراک رسانه ای برای بیگانگان فراهم شود.

مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش با توجه به اهمیت و جایگاه ” نماز” در دین اسلام بیان کردند:  در قرآن بیش از 60 بار به نماز تأکید شده و نماز انسان ها را از منکر و فحشا باز می دارد، پس چه خطری می تواند داشته باشد؟ نماز به جز تلاوت قرآن، ذکر الله و عاجزی و بندگی چیز دیگری نیست و خطری برای نظام ندارد.

استاد تفسیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش با اشاره به بحران کشورهای اسلامی منطقه اظهار داشتند: افرادی که نماز را خطری احساس می کنند باید شناسایی شوند که چه اهدافی را دنبال می کنند؟! هدف دوم آن ها اینست که اتحاد و انسجام جامعه اسلامی ایران را به هم بزنند، ما امروز در منطقه شاهد جنگ شیعه و سنی هستیم، اگر همه جنگ های منطقه را بررسی کنیم جنگ شیعه و سنی هست که یکدیگر را نابود می کنند.

مولانا گرگیج اضافه کردند: آقای سیستانی اخیرا اعتراف کرده اند که بنده گفته بودم مخالفان را نابود کنید نه اینکه برادران سنی را مورد هدف قرار دهید، شما آن زمان که این فتوا را صادر نمودید ما احساس خطر کردیم اما پس از مدت ها اکنون اعتراف می کنید که جنگ بین شیعه و سنی هست، ما دوست نداریم در کشور ما جنگ شیعه و سنی به راه انداخته شود و همواره خواهان آرامش و خونسردی مردم بوده ایم و خواهیم بود.

خطیب جمعه اهل سنت آزادشهر در ادامه خطاب به علمای طراز اول کشور و نمایندگان مجلس گفتند: بنده از علمای طراز اول کشور و همچنین نمایندگان محترم مجلس درخواست می کنم  که این حق قانونی ما که در اصل دوازدهم قانون اساسی ذکر شده را به طور جد پیگیری کنند تا جلوی افراد تفرقه افکن گرفته شود.

مولانا گرگیج با اشاره به پلمپ دو نمازخانه اهل سنت در ماه مبارک رمضان خاطرنشان کردند: در اسدیه خراسان جنوبی مسجد را می بندند و در ماه مبارک رمضان به بهانه عدم مجوز مانع اقامه نماز می شوند، همچنین در فرون آباد پاکدشت تهران نمازخانه را پلمپ می کنند، من این سوال را مطرح می کنم و همه بشنوند که مجوز از کجا گرفته می شود؟ مجوز را مسئولین صادر می کنند یا از لوح محفوظ صادر می شود؟ اگر از لوح محفوظ می آید که ما دست به دعا شویم و تقاضای درخواست مجوز کنیم.

عضو مجمع فقهی ایران اضافه کردند: این بهانه ها پوچ و باطل هستند، برای گاوداری ها، مرغ داری ها و حتی نواختن دهل و ساز و موسیقی مجوز صادر می شود اما برای ساخت مساجد و اقامه نماز مجوز نیست، به ما بگویید مجوز از کجا صادر می شود و کدام ارگان و مسئول آن را می دهد؟ شخصی که به دنبال مجوز مسجد می رود به علت پاسکاری مسئولین و عدم پاسخگوییشان نا امید می شود، علمای طراز اول کشور توجه داشته باشند که سکوت برای نماز هیچ معنایی ندارد.

مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش در عین حال تأکید کردند: ما قصد نداریم کشور به چالش بیفتد و جنگ شیعه و سنی را شاهد باشیم اما افرادی که دست به چنین کارهایی (پلمپ نمازخانه ها) می زنند قصد ایجاد جنگ فرقه ای در کشور را دارند، رهبر معظم انقلاب، دولتمردان و سایر مسئولین رده بالای نظام جمهوری اسلامی باید جلوی چنین افراد تندرویی را بگیرند.

ایشان با بیان اینکه” مسئولین باید ارگان مربوطه به صدور مجوز نمازخانه ها و مساجد را برایمان مشخص کنند” افزودند:  ما باید بدانیم چه مسئولی مجوز صادر می کند تا بتوانیم آن را بگیریم، در روز عاشورا خیابان ها مملو از جمعیت برای اقامه نماز ظهر عاشورا هست ما باید برای تمامی نمازها چنین اهمیتی قایل شویم، حضرت امام حسین (رض) به ما نشان داد که نماز از چنان اهمیتی برخوردار است که حتی در صورت رویارویی با تیر و شمشیر دشمن باز هم نباید از آن غافل بود، این درس امام حسین(رض) به ما بود.

مولانا گرگیج، نماز را جزو خطوط قرمز اهل سنت برشمردند و بیان داشتند: نماز خط قرمز ما هست و آن را با هیچ مسئله ای عوض نمی کنیم، اگر حق قانونی مردم داده شود نیازی به ورود نیروهای امنیتی نیست، نماز و سایر ارکان دین، حق ما هستند پس دولت باید تسهیلات لازم را برای انجام فرایض دینی مان فراهم کند تا شهروندان اهل سنت دغدغه مذهبی نداشته باشند.

*سران کشورهای اسلامی با چین کمونیست روابط دیپلماتیک خود را قطع کنند

خطیب جمعه اهل سنت آزادشهر در بخش دیگری از سخنانشان با توجه به اِعمال محدودیت و فشارها بر مسلمانان چین در ماه مبارک رمضان توسط حکومت این کشورخاطرنشان کردند: چین کمونیست و خدا نشناس در ماه مبارک رمضان بر مسلمانان فشار وارد می کند که سال گذشته نیز بنده این مسئله را عنوان کردم، کمونیست های سابق شوروی همین رسوایی را داشتند و اکنون چین مانع روزه داری مسلمانان می شود و این عمل خود را به گونه ای فعالیت اقتصادی به حساب می آورد.

ایشان درادامه با مطرح کردن دو پیشنهاد به سران کشورهای اسلامی تصریح کردند: بنده دو پیشنهاد به مسلمانان و حاکمان کشورهای اسلامی دارم تا جلوی این کمونیست گرفته شود، از سران حکومت های اسلامی انتظار داریم که به خاطر گستاخی چین نسبت به اسلام و روزه  که یکی از ارکان مهم دین هست با وی روابط سیاسی خود را قطع کنند و سفرایش را از کشورشان طرد کنند وهمچنین سفیران خود را از چین فراخوانند.

مولانا گرگیج افزودند: پیشنهاد دوم اینکه کالاهای بنجل و بی کیفیت چین را تحریم کنند، امروز چین به یک اشغالگر اقتصادی تبدیل شده است و کالاهای بی کیفیتش تمام بازارها به ویژه بازارهای کشورهای اسلامی را اشباع کرده است، متاسفانه اکثر کالاها در کشور ما نیز چینی هستند که بسیار بی کیفیت هستند، کیفیت تولیدات داخلی ما به مراتب بسیار بالاتر است.

امام جمعه اهل سنت آزادشهر همچنین با توجه به کلاهبرداری اقتصادی بزرگ اخیر در کشور به ویژه در شهرستان آزادشهر با عنوان تحویل خودروهای ارزان قیمت و یا پرداخت سود فروش آن، خواهان پیگیری جدی این پرونده از سوی مسئولان قضایی کشور شدند.

ایشان در پایان خطبه های امروز با توجه فرا رسیدن فصل تابستان و شدت گرما از عموم مردم خواستند تا در مصرف انرژی آب و برق صرفه جویی نمایند.

Print Friendly

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/gorgij/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

یک نظر

  1. باسلام نمیدونم چراعلمای ما ترکمنها نسبت به پلمپ مساجداهل سنت واکنشی نشان نمی دهند واقعابراشون متاسفم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*