دنیا، میدان آزمایش الهی است

شیخ التفسیر مولانا محمدحسین گرگیج در بخش نخست خطبه های روز گذشته (12 بهمن 97) شهرستان آزادشهر، دنیا را محل آزمایش پروردگار دانستند و به  تقوا و شکر گزاری نعمات الهی توصیه کردند._DSC0078

امام جمعه اهل سنت شهرستان آزادشهر پس از تلاوت آیات 128 و 129 سوره اعراف (قالَ مُوسي‏ لِقَوْمِهِ اسْتَعينُوا بِاللَّهِ وَ اصْبِرُوا إِنَّ الْأَرْضَ لِلَّهِ يُورِثُها مَنْ يَشاءُ مِنْ عِبادِهِ وَ الْعاقِبَةُ لِلْمُتَّقينَ128قالُوا أُوذينا مِنْ قَبْلِ أَنْ تَأْتِيَنا وَ مِنْ بَعْدِ ما جِئْتَنا قالَ عَسي‏ رَبُّکُمْ أَنْ يُهْلِکَ عَدُوَّکُمْ وَ يَسْتَخْلِفَکُمْ فِي الْأَرْضِ فَيَنْظُرَ کَيْفَ تَعْمَلُونَ129) گفتند: در این دنیای فانی دائما تحت نظارت مستقیم الله ذوالجلال قرار داریم.

ایشان با تبیین انواع آزمایشات الهی اظهار داشتند: انسان به دو گونه، مورد امتحان الهی قرار می گیرد؛ گاهی با شرّ و گرفتاری مورد آزمایش قرار می گیرد و گاهی این امتحان با وفور نعمت و خیر می شود لذا هوشیار باشیم که آزمایشات الهی سبب کفر و یا غفلت از یاد الله متعال نشود.

مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش با اشاره به کلامی از حضرت علی (رض) در خصوص “تقوا” بیان داشتند: حضرت علی  (رض) تقوا را در چهار چیز بیان کرده اند، خوف از پروردگار، عمل به دستورات قرآن، قناعت به روزی کم و آخرین مورد آن آمادگی برای روز قیامت و حساب می باشد.

مفسر برجسته اهل سنت کشور خاطرنشان ساختند: ما باید قدردان و شکر گزار نعمات الهی باشیم، گاهی خواسته های انسان مطابق میلش برآورده می شود و گاهی اینگونه نمی شود پس باید صبر را پیشه کرده و آگاه باشیم که این نوعی آزمایش الهی محسوب می شود و خیر و مصلحت خداوند در آن وجود دارد.

مولانا گرگیج تأکید کردند: در هر مملکتی، رفاه و امنیت نخستین خواسته شهروندان است، امنیت، سلامت و اکتفا به روزی در جامعه خریدنی نیست؛ انسانی که در امنیت، سلامت و اقتصاد خوب باشد در آرامش بسر می برد.

خطیب جمعه اهل سنت آزادشهر در جمع بندی سخنانشان گفتند: حکومت بر مردم نوعی آزمایش الهی است و محل قدرت نمایی و سلطه جویی نیست؛ لذا هنگامی که نعمت حکمرانی را داشتیم قدر آن را بدانیم و شکر گزار باشیم و در راستای خدمت به مردم از آن به بهره بردای کنیم.

Print Friendly

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*